Anasayfa / Ayak Bakımı / Aloe Vera Faydaları

Aloe Vera Faydaları

Aloe bitkisinin 300’den fazla türü vardır, ancak Aloe barbadensis (aloe vera) en iyi bilinen ve iyileştirici özellikleriyle sağlık ve güzellik dünyalarında ödüllendirilir.Dikenli etli bitki, Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney ve batı bölgelerinde kuru, tropikal iklimlerde doğal olarak yetişir.

Yüzyıllar önce insanlar, bitkinin sunabileceği daha çok şey sunabildiğini fark etti. Aloe vera’nın içinde bulunan jel ve meyve suyu, cilt sorunlarından sindirim sorunlarına kadar her şeye yardımcı olmak için kullanılan popüler bir bitkisel ilaç oldu.

Aloe vera’nın tarihine ve potansiyel faydalarına bir bakalım.

Aloe Vera nedir ve bitki nereden geliyor?

Aloe vera, en az 6,000 yıldır iyileştirici özellikleriyle bilinir. İlk günlerde bitki “ölümsüzlük bitkisi” olarak biliniyordu ve cenaze hediyesi olarak Mısır firavunlarına sunuldu.

Zamanla, birçok coğrafi bölgeden gelen gruplar, Hintliler, Çinliler, Meksikalılar ve Kuzey Amerikalılar da dahil olmak üzere aloe vera’yı kullandılar.

İnsanlar, bitkinin iyileştirici faydaları hakkında uzun zamandır bilinmektedir ve yıllar boyunca yaraların, saç dökülmelerinin, hemoroidlerin tedavi edilmesine yardımcı olmak için “yanık bitki”, “çölün zammı” ve “filin kurdu” olarak da bilinen aloe’yu kullanmıştır. ve sindirim sorunları.

Bu günlerde aloe, arkasında bir sanayi var. Suları kozmetik ve nemlendirici, sabun, tıraş kremi ve güneş losyonu gibi kişisel bakım ürünlerinde kullanılır. Muhtemelen en kolay akla gelen aloe vera ürünü, ecza raflarında depolanan parlak yeşil jeldir. Muhtemelen kötü bir güneş yanığını yatıştırmak için kullandın.

Aloe vera ek olarak, bitkinin diğer versiyonları gibi cilde ve sindirim sistemine aynı olası yararları sağlar.

İnsanların Kullandığı Aloe Vera Türleri Nelerdir?

Aloe vera bitkisinin iki tıbbi yararlı kısmı vardır. İlk olarak, yapraklar berrak bir jel ile doldurulur. Bu jel bitkiden ayıklanır ve genellikle ciltte yanık ve çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Jel, sıvı veya kapsül formunda da bulunabilir ve oral olarak alınabilir.

Bitkinin ürettiği ikinci maddeye aloe lateks denir. Bu, bitki yaprağının dış kısmının hemen altında bulunan sarı hamurdur. Aloe lateksin laksatif özelliklere sahip olduğu ve genellikle kabızlığı tedavi etmek için oral yoldan alındığı gösterilmiştir.

Aloe vera trendleri son aloe vera suyu ve aloe vera suyu gibi aloe bazlı içecekler, tanıtımıdır. Bitki suları genellikle aloe vera suyu veya aloe vera suyu yapmak için su yapmak için narenciye suyu ile karıştırılır.

Aloe vera kendi başına biraz acı tadabilir, pek çok marka şişeye tatlandırıcı veya tatlandırıcı ekleyecektir. Fazladan şekerle dolu olmadığından emin olmak için şişenin içerik listesine göz atın.

Aloe Vera’nın Potansiyel Sağlık Faydaları Nelerdir?

Aloe vera’nın yardım ettiği söylenen tüm sağlık sorunlarını tedavi edebileceğini kanıtlamak için yeterli kanıt yoktur. Ancak, tesis aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok potansiyel faydaya bağlanmıştır:

Sindirim yardımları Aloe lateks, aloe vera’yı laksatif özellikleri veren ve kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olabilecek bir antrakinon olan aloin içerir.

Sedef hastalığı ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisi Aloe kremleri cilt üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Sunburn relief Bazı insanlar güneş yanığını yatıştırmak için aloe tarafından yemin ediyorlar. Jelin soğutma etkisini kendiniz deneyimlemiş olabilirsiniz, ancak cilt iyileşmesini hızlandırabileceği iddiasını destekleyen araştırmalar eksiktir. Örneğin, küçük bir çalışma, aloe vera’nın bir plaseboya kıyasla güneş yanığının iyileştirilmesi üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığını bulmuştur.

Yara iyileşmesi Aloe jeli yanıkların iyileşme sürecini hızlandırmaya ya da cildin kesilmesine yardımcı olabilir.

Mide ekşimesi kabartma Araştırmacılar aloe vera’nın mide ekşimesi, ağrısızlık ve kusma dahil olmak üzere gastroözofageal reflü hastalığının (GÖRH) birkaç semptomunun azaltılmasına yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

Düşük kan şekeri İki hafta boyunca her gün iki çorba kaşığı aloe vera suyu içen bir çalışmada, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerinin düşürülmesine yardımcı oldu. Çalışma katılımcılarının trigliserit düzeyleri de gelişmiştir – diyabet hastaları için büyük bir fırsattır, çünkü kalp hastalığı gelişme riski yüksektir.

 

Hakkında Burcu Çökmez

Başkent Üniversitesi mezunudur ve klinik diyetisyen olarak çalışmalar yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Burlumbuş Otu Nedir?

Burlumbuş Otu Nedir?

Burlumbuş Otu Nedir? Farklı birçok hastalığın tedavisinde kullanılan genel olarak İç Anadolu ve Doğu Anadolu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir