Anasayfa / Bitkisel Ürünler / Burlumbuş Otu Nedir?

Burlumbuş Otu Nedir?

Burlumbuş Otu Nedir?

Farklı birçok hastalığın tedavisinde kullanılan genel olarak İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen bitki Burlumbuş otu oldukça yararlıdır. Burlumbuş otu nedir? Nerede yetişir? Faydaları nelerdir? merak edilen konular arasında yer alır. Soğanlı bir bitki türü olan burlumbuş otu özellikle ilkbahar aylarında doğada kendiliğinden yetişir. Bulunduğu bölgelerde geçim kaynağı olarak satılan burlumbuş otu şifalı olduğundan pek çok hastalığa iyi geldiği söylenir. Otun tüketilme şekline bakıldığında salata ve yemek şeklinde olduğunu söylenebilir. Yanı sıra ot belirli işlemlerden geçerek özel bir formülle jel kıvamına getirilir ve vücut ağrılarının geçmesi için kullanılır. Fazlasıyla şifalı olan otun kullanımı değişik şekillerde gerçekleşir. Çiğ olarak tüketilebilen burlumbuş otu ile ağrıların azalması ve hafiflemesi mümkündür. Oluşturulan jel ile de ağrılı bölgeye masaj yapılır ve ağrının giderilmesi mümkün hale gelir. Özellikle eklem ağrıları için doğal olarak tedavi imkanı sunar.

Burlumbuş otunun faydaları nelerdir?

Mucizevi etkileri olan burlumbuş otunun faydaları saymakla bitmez. Doğada kendi kendine büyüyen ve genel olarak ağrıların giderilmesi için kullanılan burlumbuş otu pek çok hastalığa iyi gelir. Eklem bölgelerinde meydana gelen ağrılarda kullanılan ot yağı ve jeli ağrılı bölgeler için kullanılır. Burlumbuş otu nedir? Faydaları nelerdir? Hususunda en sık bahsi geçen konunun ağrıları azalttığı yönünde olduğu bilinir. Uygulamadan kısa bir süre sonra vücutta rahatlama meydana gelir. Bitkinin kökünde ve yapraklarındaki kaygan sıvı ağrıların dinmesine yardımcı olur. İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesinde yaşayan insanların yıllarca kendi ağrıları için otu yiyerek tükettiği ya da jel halinde ağrılı bölgelere sürdüğü bilinmektedir. Şifa kaynağı olan burlumbuş otu günümüzde de yaygın biçimde kullanılır.

Burlumbuş otunun zararı var mıdır? Nereden temin edilir?

Burlumbuş otu genellikle yetişen bölgenin halkı tarafından kullanılır. İçinde yer alan bitki özleri sayesinde ağrı kesici özelliği taşır. Kullanan bütün kişiler ağrı kesici özelliği için otu tercih eder. Bitkinin bilinen bir yan etkisi ya da zararı yoktur. Ağrı kesme özelliğinin bilinirliliğinin artması üzerine yaygınlaşan kullanımı sayesinde olumlu dönüşler sağlanmıştır. Burlumbuş otu nedir? Nerede kullanılır? Tarzı sorular sıklıkla merak edilen konular arasında yer alır. Yöre halkının tercih ettiği burlumbuş otu toplanmasının ardından yemeklere katılarak tüketilir. Börek, salata ya da yemeklerin içine dahil edilerek rahatlıkla tüketilebilir.

Hızlı Sipariş Formu


Hakkında Burcu Çökmez

Başkent Üniversitesi mezunudur ve klinik diyetisyen olarak çalışmalar yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

nero balls zeka geliştirici

Nero Balls Zeka Gelişimi

Zihin gelişimi çocuklar için oldukça önemli özellikle aileler bu konuda oldukça dikkat etmeli. Çocuklar hepimizin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir