Anasayfa / Bitkisel Ürünler / Goji Berry Nedir ?

Goji Berry Nedir ?

Goji meyveleri ve sağlık yararlarını duymuş olabilirsiniz. Ama bu iddiaları yaşıyorlar mı? Tıbbi bir bitki olarak tarihlerinin antik Çin’de kökleri vardır. Birçok insan göz, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarını tedavi etmek için goji meyvelerini kullanır. Wolfberry olarak da bilinen bu şenlikli kırmızı meyveler tatlı, hafif ekşi bir tada sahiptir ve çoğu zaman kuru üzüm gibi kuru halde gelir.

Diyetinize daha fazla besin eklemek istiyorsanız, goji meyvelerinin sizin için uygun olup olmadığına karar verin.

Beslenme Bilgisi

Goji meyveleri, aşağıdakiler dahil olmak üzere iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır:

C vitamini
lif
Demir
A vitamini
çinko
antioksidanlar
Bu meyveler, 8 temel amino asit içerir. Tek bir 4 onsluk porsiyon, protein için günlük değerinizin yaklaşık yüzde 10’unu sağlar. Meyvesi için bu şaşırtıcı bir miktarda protein.

Goji meyveleri içindeki karbonhidratlar da karmaşık karbonhidratlardır. Bu, kan şekerinizin yavaşça artacağı ve daha sonra şeker kazası riskinizi azaltacağı anlamına gelir.

Goji Meyvelerini Diyetinize Eklemeden Önce

Goji meyveleri yemeye başlamadan önce her zaman doktorunuzla konuşun. Bazı şirketler ilaçlardan daha az yan etkileri olduğunu söyleyebilirler. Ancak goji meyveleri, şu anda aldığınız ilaçlarla etkileşime girebilir.

Eğer diyetinize goji meyveleri eklemekten kaçınmalısınız:

düşük kan şekerine sahip
varfarin gibi kan incelticiler kullanıyor
düşük veya yüksek tansiyona sahip
Emzirmek veya hamile olmak (düşük yapmalara neden olabilir)
meyveye alerjidir
Goji meyvelerinin dörtte biri de A vitamini alımının yüzde 340’ini karşılar. A vitamini toksisitesini azaltmak için ne kadar yediğinizi sınırlamak isteyebilirsiniz.

Goji Berry Sağlık Yararları

Artırılmış bağışıklık sistemi ve grip koruması
Artan bir bağışıklık sistemi ve grip koruması el ele gidebilir. Goji meyvelerinde bulunan vitaminler her ikisini de artırabilir ve destekleyebilir.

Laboratuvarlarda yapılan ilk testler, goji meyvelerinin yaşlı farelerde grip aşısının etkinliğini artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu önemlidir çünkü grip aşısı her zaman virüse karşı yeterli koruma sağlamaz.

Çalışma, goji meyvelerinin grip aşısı alan yaşlı yetişkinler için sonraki enfeksiyonları önleyebileceğini düşündürmektedir. Ama unutmayın, Goji meyveleri gripten korunma değildir. Her yıl sizin ve aile üyelerinizin grip aşısı yaptığınızdan emin olun.

Potansiyel Kilo Kaybı Yardımı

Goji meyveleri, sağlıklı gıda enerjisini küçük porsiyonlara doldurur. Zengin, tatlı tadı, yüksek lif içeriği ile birlikte, sağlıklı beslenme ile yolda kalmanıza yardımcı olabilir. Yemek saatinde overindulgence önlemek için hafif bir aperatif için onlara çevirin. Bunları, yoğurt ya da salataya kuru üzümleri kullanacağınız şekilde ekleyin.

Düşük kalorili, düşük şekerli bir seçenek olarak besin değerleri, daha yüksek şeker içeriği olan diğer kurutulmuş meyveler için mükemmel bir alternatif oluşturur. Goji meyveleri bir öğünde sadece 23 kalori vardır.

Gözler ve Cilt İçin Antioksidanlar

Çalışmalar goji meyvelerinde, özellikle de zeaksantinde yüksek seviyelerde antioksidanlar olduğunu göstermiştir. Goji meyveleri, safran ve acı biberlerini parlak renk veren zeaksantin.

Antioksidanlar, hücreleri duman ve radyasyon gibi elementlere maruz kaldıklarında parçalamaya karşı korurlar. Dahası, sağlıklı antioksidan seviyelerine sahip gıdalar genellikle lifte yüksektir ve sağlıksız yağlarda düşüktür.

Aynı çalışma aynı zamanda, 90 günlük goji meyveleri ile günlük besin takviyesi yapan yaşlı yetişkinlerin, gözlerinde daha az hipopigmentasyon ve daha az drusen veya sarı çökeltiler olduğunu bulmuştur.

Kan Şekerini Koruyun

Tatlı goji meyveleri, özel bir tatlı dişiniz varsa, en sevdiğiniz yiyecekler olabilir. Goji meyveleri yardımcı olabilir:

 • potansiyel olarak daha düşük kan şekeri
 • şeker toleransını arttırmak
 • insülin direncini hafifletmek
 • insülin üretmeye yardımcı olan hücreleri iyileştirin ve kurtarın

Özellikle düşük kan şekeriniz varsa, goji meyvelerini diyetinize eklemeden önce doktorunuzla konuşun. Düzenli olarak yemeye başlarsanız, kan şekerinizi daha sık kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Artan Testosteron

Goji meyvelerinin cinsel doğurganlığa bağlı uzun bir geçmişi vardır. Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, goji meyvelerinin önemli ölçüde arttığını gösterdi:

 • artan sperm miktarı ve hareketi
 • kısaltılmış ereksiyon, yakalama ve boşalma yanıtı
 • gelişmiş cinsel yetenek
 • testosteron seviyelerinin iyileşmiş iyileşmesi

Araştırma, goji meyvelerinin Viagra gibi erektil disfonksiyon için reçeteye alternatif olabileceğini düşündürmektedir.

Goji Meyveler Süper Yemekler Mi?

Bazı markalar goji meyvelerini bir süper market olarak pazarlayabilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, goji berry suyunu günlük olarak tüketen katılımcıların sonuçlarını 14 gün boyunca kullanmayanlarla karşılaştırdı. Goji berry suyunu içen insanlar şu şekilde bir artış bildirdi:

 • enerji
 • Atletik performans
 • uyku kalitesi
 • odaklanma yeteneği
 • dinginlik
 • genel refah

Aynı grup aynı zamanda yorgunluk, stres ve sindirim sorunları için önemli ölçüde daha iyi sonuçlar bildirmiştir. Ancak, sonuçlar ayrıca kendi kendilerine bildirildi ve diğer koşulları açıkladı.

Bazı sağlık iddiaları da goji meyvelerinin şunları yapabileceğini belirtmektedir:

 • ömrünü uzatmak
 • alt kalp riskleri
 • düşük kan basıncı
 • artrit ağrısı azaltmak

Popüler bir Çin çalışması da goji meyvelerinin kanser tümörlerini tedavi edebileceğini iddia ediyor. Goji meyveleri beta-sitosterol adı verilen kimyasal bir bileşen içerir. Bu, aşırı büyümüş hücrelerin büyüklüğünü azaltmaya yardımcı olabilir ve tümör hücrelerinde apoptoza veya “hücre intiharına” neden olabilir.

Goji Meyveleri Nasıl Kullanılır

Çoğu süpermarket, önceden ambalajlanmış ve dökme bölümünde kurutulmuş goji meyveleri satar. Bunları da taze bulabilirsiniz. Onlara kuru üzüm veya taze meyveler gibi davranın. Kahvaltılık gevrek veya yoğurdun içine karıştırın, bunları karışıma ekleyin veya meyve suyu veya çay olarak içebilirsiniz.

Goji meyveleri de  hindi ile pişirilmiş tadı, doyurucu yemeklere tuzlu bir tatlılık katıyor. Ayrıca, C vitamini içeriği de vücudunuzun etin demirini emmesine yardımcı olacaktır.

En iyi sağlık yararları için günde iki veya daha fazla meyve porsiyonu yemek tavsiye edilir.

Pahalı olmalarına rağmen, goji meyvelerinizi saygın bir kaynaktan satın aldığınızdan emin olun. Daha ucuz veya ithal edilmiş markaların sülfit içerdiği bilinmektedir. Sülfitler bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir.

Goji meyveleri genellikle çoğu insan için güvenli kabul edilir. Bazı insanlar onları yemeye başladıklarında hafif sindirim sorunları rapor etse de. Bu yaygın bir yan etki olabilir. Herhangi bir kronik sindirim veya gastrointestinal sorununuz varsa, bir çare olarak goji meyveleri kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Alternatif Yiyecekler

Goji meyveleri diğer meyvelerden daha pahalı olabilir. Aynı besin değeri sunan diğer yiyecekleri arıyorsanız, NHS şunları önerir:

 • çilek ve yaban mersini gibi meyveler
 • biber, tropikal meyveler ve koyu yeşil yapraklı yeşillikler
 • kilo kaybını korumak için buğday çimi
 • nar suyu
 • yağlı balık
 • yeşil çay

Goji Meyveleri Senin İçin İyi

Diyetinize eklemek için yeni bir besleyici yiyecek arıyorsanız, goji meyveleri iyi bir kaynak olabilir. Yüksek vitamin ve mineraller ve yoğun bir protein değeri ile paketlenmiş olarak, genel refahınızı arttırmaya yardımcı olabilirler. Ayrıca düzenli olarak yediğiniz diğer meyveler veya meyvelerden hoş bir değişiklik sağlayabilirler.

Araştırma, goji meyvelerinin daha iyi hissetmenize ve sağlığınızı artırmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Sağlık yararları yaşlı yetişkinler için özellikle yararlı gibi görünmektedir. Ancak artrit ağrısını azaltma yetenekleri ve kanser karşıtı etkileriyle ilgili iddiaları daha fazla klinik kanıt gerektirmektedir.

Goji meyveleri diğer meyvelerden daha pahalıdır. Eğer sizin için maliyeti engelliyorlarsa, NHS sağlık yararları için buğday çimi ve yeşil çay önerir. Bir ek çalışmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Goji meyveleri, daha düşük kan şekeriniz varsa, kan şekerinizi daha da düşürebilir.

 

Hakkında Burcu Çökmez

Başkent Üniversitesi mezunudur ve klinik diyetisyen olarak çalışmalar yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Kantaron Yağının Faydaları

Antiseptik, antihemorrajik, skar ve yanık çare, bu mucizevi yağı önleyici iltihaplanma, aynı zamanda çok daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir